Domov / Novinky / Top 5 zaujímavostí z natáčania Mníšky

Top 5 zaujímavostí z natáčania Mníšky

Už o štyri dni sa bude v našich kinách vďaka Continental filmu konať premiéra očakávaného hororového trileru Mníška – The Nun. Kde všade sa natáčalo? Ako vznikali kostýmy postáv? Akým spôsobom zachytávali príbeh kamery? Odpovede nájdeš v tomto článku.

1. Rumunská herečka Ingrid Bisu počas prípravy na svoju úlohu navštívila kláštory a niekoľko hodín mlčala. Keďže jej postava je mníška, ktorá sľúbila mlčanlivosť, na pľaci nosila slúchadlá, aby počúvala modlitby. Bisu vysvetľuje: „Učila som sa, aké dôležité je ticho v kláštornom svete. Pre sestru Oanu bolo veľkou výzvou postaviť sa proti nariadeniu a riskovať trest, keď prezradí sestre Irene, čo sa tam skutočne deje, hoci vedela, že bude čeliť následkom.”

Mníška- The Nun

2. Zaujímavosťou je aj to, že Mníšku, nakrúcali rôznymi kamerami. Cieľom bolo vizuálne odlíšiť vnímanie udalostí cez jednotlivé postavy. Napríklad sestra Irene je viac vnútorná, jej vízie sú miernejšie. Na scény s ňou teda používali Steadicam, s ktorým vie publikum rozlíšiť, čo je reálne a čo nie. Keďže otec Burke sa nachádza v momente tejto drámy a všetko sa mu deje v reálnom čase, použili filmári ručnú kameru.

3. Miesta natáčania boli rôzne, no nakrúcalo sa predovšetkým v Rumunsku a na lokáciách okolo Bukurešti a Transylvánii, najmä na dvoch hradoch Corvin a Bethlen a na opustenej stredovekej pevnosti. Filmári strávili hodiny prechádzajúc sa odľahlými dedinkami v historickom regióne Rumunska. Niektoré interiéry boli ale postavené vo veľkých nahrávacích štúdiách, ako napríklad kostol z Opátstva sv. Carty, keďže v Rumunsku je natáčanie v cirkevnom kostole zakázané. Opustený vojenský areál Mogoşoaia s podzemným bludiskom s dlhými úzkymi a tmavými chodbami, ktoré vyvolávali strach boli tretím miestom na natáčanie.

Mníška - The Nun

4. Rumunská kostýmová výtvarníčka Sharon Gilham, ktorá mala na starosti kostýmy mnohých postáv, navštívila pre svoj výskum rumunské múzeá. Zaujímavosťou je napríklad aj to, že zlaté vyšívané dekorácie na Burkeho šerpe z 30. až 40. rokov  našla na trhu rovnako, ako aj kríž, ktorý mal otec Burke na krku. V prípade kostýmu pre Farmingu chcela Sharon Gilham zdôrazniť jej mladosť, nevinnosť a zraniteľnosť. Jej biele kostýmy boli špeciálne navrhnuté tak, aby boli viditeľné, keď postava prechádza cez tmavšie miesta. Kostým démonickej mníšky z filmu V zajatí démonov 2 bol pripravený v Bukurešti. Čierny závoj mníšku schválne opticky predlžuje a farba kostýmu má tiež pôsobiť pochmúrne a desivo.

5. Abel Korzeniowski, hudobný skladateľ sa inšpiroval stredovekým kláštorným spevom a zakázaným pohanským rituálom. Tie hudobne zahalil do tmavých turbulentných textúr a plúživých znepokojujúcich tónov.

Mníška - The Nun

Fantasy Island

O Mária Šmilňáková

Neprehliadni

Candyman (2020) – nový trailer

Bol zverejnený trailer k novému hororovému thrilleru s názvom Candyman. Ten je sequelom (t.j. pokračovaním) …

Tiché miesto: časť II (2020) – nový trailer

20.marca tohto roku príde do kín pokračovanie úspešného thriller hororu z roku 2018, Tiché miesto: …