Domov / Tip na seriál / Dráma / Tip na seriál: Skladisko 13

Tip na seriál: Skladisko 13

Skladisko 13 je sci-fi seriál založený na skúmaní a objavovaní celej našej histórie cez magické artefakty. Premiéru mal v roku 2009 a spolu bolo odvysielaných 5 sérií. V seriály sa spájajú Akty X, Dobyvatelia stratenej archy Mesačný svit a vytvárajú vtipný a mysteriózny celok, ktorý vás jednoducho núti pozerať ďalej.

Zdroj: imdb.com

Dej

Príbeh sleduje dvoch amerických agentov Tajnej služby Myku Beringovú (Joanne Kelly) a Peta Lattimera (Eddie McClintock) na podivnom mieste v Južnej Dakote s názvom Skladisko 13. Je to miesto, kde americká vláda uchováva vzácne a nadprirodzené artefaktky, predmety či cennosti. Úlohou agentov je tieto predmety skúmať, pozorovať a chrániť, aby sa nedostali do zlých rúk a nemohli nikomu ublížiť. Avšak pri ich zabezpečovaní sa dostávajú do situácií, ktoré si človek ani nedokáže predstaviť.

Historická fikcia

V seriály sa dozvedáme, že pred súčasným 13. Skladiskom ich existovalo ďalších 12. Skladisko 1 bolo postavené v rokoch 336-323 p.n.l. za vlády Alexandra Veľkého. Po jeho smrti sa Skladisko presunulo do Egypta, v dôsledku čoho vznikol názor, že Skladisko si vyberá najmocnejšiu ríšu, pretože tá ho dokáže najlepšie ochrániť. Egyptskí ptolemaijskí vládcovia vymenovali skupinku ľudí, známu ako Regenti, aby dohliadali na Skladisko a pôsobili tak, ako jeho „prví agenti“ a zberatelia artefaktov. Skladisko 2 tu bolo až do rímskeho dobývania Egypta. Následne sa Skladiská presúvali naprieč históriou: Skladisko 3 bolo v Západorímskej ríši (Taliansko), Skladisko 4 v ríši Hunov až do Attilovej smrti, Skladisko 5 bolo v Byzanstskej ríši, Skladisko 6 v Kambodži, Skladisko 7 v mongolskej ríši pod vedením Činngischána, Skladisko 8 v Svätej rímskej ríši národa nemeckého (1260-1517), Skladisko 9 v osmanskej metropole Konštantínopol až do smrti Suleimana, Skladisko 10 bolo v Mughalskej ríši (India), Skladisko 11 sa presídlilo do Ruska pod vedením dynastie Romanov a Skladisko 12 bolo v Spojenom kráľovstve v období 1830-1914. Následne sa presídlilo do Južnej Dakoty v USA. Na rozdiel od ostatných skladísk, ktoré boli umiestnené v metropole ríše, si číslo 13 zvolilo tajný úkryt.

Herecké obsadenie

Eddie McClintock ako Pete Lattimer je agent tajnej služby, pridelený do Skladiska 13. Od detstva bol schopný zachytiť „vibrácie“, dobré aj zlé. V sériály sa často spomína, že je vyliečený alkoholik, ktorý bol na začiatku prvej série triezvy už viac ako osem rokov. Má tiež viac ako trochu rád cookies.

Joanne Kelly ako Myka Bering, kedysi vychádzajúca hviezda v tajnej službe, je agentom ako z knihy. Má dobré oko pre detail a má eidetickú pamäť. Má tiež rozsiahle vedomosti, pretože vyrastala v kníhkupectve a ovláda množstvo jazykov.

Saul Rubinek ako Artie Nielsen je hlavným agentom Skladiska 13. Bývalý kryptograf a spoluzakladateľ pre NSA, ktorý strávil viac ako 30 rokov v Skladisku, vďaka čomu je veľmi dobre oboznámený s artefaktmi.

Allison Scagliotti ako Claudia Donovan je opísaná ako „mladá, bedrová, geniálna technologička“, ktorá sa po odhalení Skladiska 13 stáva jeho agentkou . Dokáže preniknúť do takmer akejkoľvek počítačovej siete a občas modifikuje artefakty, aby vyhovovali jej potrebám.

Aaron Ashmore ako Steve Jinks bol agentom ATF predtým, ako bol prijatý do Skladiska 13 kvôli jeho schopnosti vedieť, či ľudia klamú.

Zdroj: imdb.com

Záver

Skladisko 13 patrí medzi seriály, ktoré vás prekvapia. Drží sa nad tou hranicou priemernosti a má naozaj málo zlých dielov. Dramatická a komediálna stránka sú v rovnováhe a výborne sa dopĺňajú. Pokiaľ ide o postavy, musím povedať, že som si ich všetky veľmi obľúbila. Postupne sa odhaľovali ich dimenzie, vďaka čomu sa človek nikdy neprestal nudiť. Drobný problém predstavuje dej, pretože aj keď nie úplne rovnako, po čase sa začne opakovať. Celkovo však seriál patrí medzi moje obľúbené a rada sa k nemu vraciam. Výsledné hodnotenie je 9/10.

ČSFD - 64%
IMDb - 76%
Logout.sk - 90%

77%

User Rating: Be the first one !

O Lucia Furtáková

Som študentka masmediálnej komunikácie, ktorá miluje filmy a seriály. Nemám žiadny špecificky obľúbený žáner, ale nemám rada horory. :D

Neprehliadni

Tip na film: SCOOB! (2020) – Recenzia

Scooby-Doo a Záhady s.r.o zažívajú nové dobrodružstvo. SCOOB! je milý a zábavný film, ktorý obsahuje …

Tip na seriál: Cursed (2020)

Hoci mnoho ľudí, ktorých zaujal nový seriál Cursed, už počulo o postave Nimue, nemusia byť …