Domov / Tip na film / Dobrodružný / Tip na film: V srdci mora (2015)
In the heart of the sea - logout.sk
In the heart of the sea - logout.sk

Tip na film: V srdci mora (2015)

Moby-Dick – gigantický, fascinujúci, zničujúci. Taký je aj film s názvom „V srdci mora“, ktorý približuje tento legendárny príbeh.

V jednej prímorskej dedine sa objaví spisovateľ Herman Melvill (Ben Whishaw), ktorý navštívi starého námorníka Thomasa Nickersona s prosbou, či by mu vyrozprával príbeh o lodi Essex. Thomas má hrôzy už len z rozprávania o tom, čo sa naozaj stalo na lodi naozaj stalo. Hlavnou postavou celého Thomasovho rozprávania je poddôstojník Owen Chase (Chris Hemsworth), ktorý je ostrieľaným lovcom veľrýb. Jeho dlhoročným kamarátom je Joy (Cillian Murphy).

Spoločne sa vydávajú na lov veľrýb, aby na konci sezóny znásobili svoje tržby predajom rybieho tuku. Písal sa rok 1820, keď bola veľrybárska loď z Nového Anglicka napadnutá veľrybou gigantických rozmerov – bielou veľrybou. Toto skutočné námorné nešťastie spisovateľa Hermana Melvilla inšpirovalo natoľko, že napísal  román o Moby-Dickovi – bielej Veľrybe.

Zaujímavosti:

  • Námet filmu má základ v skutočnom príbehu lode Essex. Tá bola napadnutá a potopená veľrybou niekde v južnej časti Tichého oceánu. Herman Melville naozaj napísal knihu, volala sa „Moby Dick“, no táto kniha mu slávu nepriniesla. Bola rovnako prekliata ako osud lode Essex.
  • Dej filmu sa inšpiroval aj knihou s názvom „V srdci mora: tragédia lode Essex“ od Nathaniela Philbricka. Kniha vyšla v USA v roku 2000 a stihla získať ocenenie za literatúru faktu.

ČSFD - 70%
IMDb - 69%
Logout.sk - 80%

73%

Priemerné hodnotenie

User Rating: Be the first one !

Tip na film: V srdci mora - logout.sk
Tip na film: v srdci mora – logout.sk

O Ivan Jandura

Som obrovský fanúšik sveta Marvelu, Lord of the Rings, Zaklínača, sci-fi, fantasy a kvalitných vojnových filmov.

Neprehliadni

Čo prinesie Netflix v júni?

Populárna služba Netflix už budúci mesiac prinesie staršie filmy či seriály, ale môžeme sa tešiť …

The painter and the thief trailer

Dokumentárny film, ktorý ospevuje nejeden kritik, je z dielne Benjamina Rea. Presne tak by sa …