Domov / Kinopremiéry / Sviňa – verejné bahno, pred ktorým zatvárame oči
Zdroj: filmsvina.sk

Sviňa – verejné bahno, pred ktorým zatvárame oči

Nezabiješ, nezosmilníš, nepokradneš. Film Sviňa bol nakrútený na základe rovnomenného knižného bestselleru spisovateľa Arpáda Soltésza. Odohráva sa vo svete vysokej politiky, mafie bielych golierov, organizovaného zločinu, obchodu s bielym mäsom a veľkých peňazí.

Zdroj: filmsvina.sk

 

Môže byť politik dobrý človek, ktorý sa kvôli jednej chybe chytí do pasce a musí za ňu platiť celý život?
Alebo v ňom zlomená morálka je celý čas a vďaka zhode náhod táto chyba vlastne ani nie je chybou, ale z pekla šťastím?
Pri akom čísle na bankovom konte sa z človeka stane Boh?

Naozaj sú peniaze a moc cennejšie než život?

Toto sú otázky, ktoré som si kládla pri sledovaní slovenského thrileru Sviňa. Možno to znie ako klišé a určite si hovoríte, že musím vedieť, ako funguje štátna politika, ale… Pravda je taká, že nikto z nás nechce skutočne vedieť pravdu. Pravdu o tom, ako najvyšší štátni činitelia ojeb****ú ľudí, ktorí im verili a zvolili ich, pravdu o tom, že polícii sa nedá veriť, pravdu o tom, že namiesto toho, aby štát deti chránil, hodí ich do jamy levovej, pravdu o tom, že samotná pravda sa strestá smrťou.

Dej

Krajinku kdesi pod horami ovládajú vysokopostavení zločinci, ľudia prepojení s politikou, mafiou, ale aj políciou, súdmi a veľkými kšeftami. Závislá tínedžerka Broňa (Dana Droppová) zmizne z resocializačného centra, no nikomu nechýba. Jej kamarátka Naďa (Petra Dubayová) chce o drogách a nútenom sexe povedať svetu pravdu, ale nikto ju nepočúva. Preto vyhľadá novinára Ondreja (Andrej Remeník), ktorý sa pustí do rozplietania tejto pavučiny zločinu, mafie a vydierania. Talentovaný politik Bobo (Marko Igonda) sa stane predsedom a ovládne celú krajinu, pretože kto má moc… A nakoniec tu máme malého veksláka (Jozef Vajda), z ktorého sa stáva veľký vydierač, ktorý narába s ľuďmi ako so šachovými figúrkami.

Vo filme sledujeme tri dejové línie – najvyššiu hru v politickom bahne, Naďu a Broňu, ktoré súd zveril do starostlivosti resocializačného zariadenia, hoci v skutočnosti išlo o moderný bordel a mladého novinára, ktorého cieľom bolo vypátrať pravdu. A keď sa tieto príbehy spoja do jedného, začnú sa hromadiť tela.

Zdroj: filmsvina.sk

Produkcia, réžia a scenár

Film bol nakrútený podľa rovnomenného bestselleru spisovateľa a novinára Arpáda Soltézsa.  Počas svojej kariéry sa venoval aj investigatívnej žurnalistike, v súčasnej dobe pôsobí ako politický komentátor. V roku 2017 vydal svoj prvý úspešný bestseller Mäso, o rok neskôr Sviňa.

Scenár a réžiu mali v rukách dve výrazné osobnosti slovenského film – Mariana Čengel Solčanská a Rudolf Biermann. Biermann pôsobí na slovenskej televíznej scéne už niekoľko desaťročí. Jeho najznámejšie spolupráce sú s Martinom Šulíkom (Všetko, čo mám rád; Záhrada; Orbis Pictus), Dušanom Rapošom (Fontána pre Zuzanu 2), Matejom Mináčom (Všetci moji blízky), Jiřím Menzlom (Obsluhoval som anglického kráľa), Agnieszkou Holland (Jánošík). V posledných rokoch zažiarili jeho filmy Masaryk, Sklenená izba (réžia Július Ševčík) či Tlmočník (réžia Martin Šulík). Mariana Čengel Solčanská je autorkou troch románov, z ktorých je oceňované životopisné dielo Generál o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Posledným filmom Únos inšpirovala k masívnym spoločenským pohybom, ktoré viedli k demonštráciám a  zrušeniu Mečiarových amnestií.

Prečo by ste mali vidieť film Sviňa?

Hovorí sa, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Tento film je zrkadlom toho, čo žijeme a kam sme to ako spoločnosť dotiahli. Je dôležité, aby sme sa postavili pred toto zrkadlo tvárou a opýtali sa samých seba, či je správne, že sme ako spoločnosť dovolili, aby sa takéto veci diali.  Téma tohto filmu slúži práve na to, aby sme sa nad všetkým viac zamysleli a boli odvážnejší. Pozri si tento film! Nebude to humorné pozeranie, možno vám bude dokonca miestami až na zvracanie, ale je to potrebné.

Zhrnutie

Film Sviňa poukazuje na to, čo sa stane zo štátom, keď sa k moci dostanú tí nepraví. Príbeh rozpráva o zničených životoch nevinných a mladých dievčat, o tom, že za pravdu sa platí najvyššia cena a keď máš prachy, tak ti prejde aj vražda. Aj napriek tomu, že scenár nebol na niektorých miestach dotiahnutý do úplného konca (a znechalo to v nás množstvo otázok), herecké výkony to plne vynahradili. Predovšetkým treba vyzdvihnúť Jozefa Vajdu, ktorý od úplného začiatku vystihol pravú podstatu svojho charakteru a zaslúži si označenie Pán herec.

Vždy, keď skončí film a celý ten dav ľudí vychádza von, počujete ako sa všetci rozprávajú, niektorí nadšene, iní sklamane z toho, čo videli. Ešte nikdy sa mi nestalo, aby som odchádza z kina v úplnom tichu a so zimomriavkami na celom tele. Avšak tentoraz sa to stalo. Filmové spracovanie síce nie je na Oscara, ale zanechá vo vás dojem.

Naše hodnotenie: 7.5/10 za hĺbku myšlienky a úžasný výkon hercov.

ČSFD - 69%
Logout.sk - 75%

72%

User Rating: Be the first one !

O Lucia Furtáková

Som študentka masmediálnej komunikácie, ktorá miluje filmy a seriály. Nemám žiadny špecificky obľúbený žáner, ale nemám rada horory. :D

Neprehliadni

Tip na film: Rodinka úžasných 2 (2018)

Už je to 16 rokov odkedy sa na strieborných plátnach objavila rodinka úžasných – rodina …

Slovenské premiéry na tento týždeň

Začiatok februára prinesie novinky domácej aj zahraničnej tvorby, určenej pre malých aj veľkých. V týždni  …