Domov / Novinky / Nové zaujímavosti o jedinečnom filme – Pátranie

Nové zaujímavosti o jedinečnom filme – Pátranie

Špeciálny hypermoderný thriller Pátranie, ktorý bol nakrútený modernými technológiám, ponúka divákovi možnosť sledovať toto dielo z takého pohľadu, akým sa sám denno-denne díva. Experiment získal cenu NEXT za Najlepší film s inovatívnou formou na filmovom festivale Sundance 2018. Aký príbeh Vám vyrozpráva?

To, o čom film bude, ste sa mohli dozvedieť už z predchádzajúceho článku. Všetko sa začína keď Margot, šestnásťročné dievča, zo dňa na deň zmizne. Jej zúfalý otec David a detektívka Vicková sa ju snažia nájsť, no keď ani po 37 hodinách nenachádzajú žiadnu stopu, David sa rozhodne otvoriť dcérin denník – jej počítač. To, čo o nej zisťuje ho zarmucuje. Zaujímavosťou je, že film mal pôvodne trvať len 6 minút. Producenti z Bazelevs ale povedali, že ako dlhometrážny film by sa im to páčilo viac. Chlapci – režisér Aneesh Chaganty a scenárista Sey Ohanian – sa teda pustili do práce.

Pátranie

Čo robí film špeciálnym? Filmári používajú zvláštny filmový jazyk, ktorého základom je využívanie rôznych obrazoviek. Ten pripomína moderný urýchlený svet, čím autenticky približuje spôsob dnešnej komunikácie prostredníctvom sociálnych sietí. Aj napriek tomu film rozpráva dramatický a emocionálny príbeh s nečakanými zvratmi. Režisér filmu Aneesh Chaganty vysvetlil, že už od začiatku chceli divákov vtiahnuť do deja tak hlboko, až zabudnú, akým spôsobom je rozprávaný.

Ako tento štýl nakrúcania vnímali herci? Debra Messingová, (ktorá bola mimochodom osemkrát nominovaná na Zlatý glóbus) sa k svojej postave detektívky Vickovej vyjadrila takto: „Prvý deň na pľaci som bola dosť šokovaná, lebo som mala scénu s Johnom a neboli sme ani len v rovnakej miestnosti. Ja som bola v jednej izbe s notebookom a GoPro kamerou a on na opačnom konci domu tiež s notebookom a GoPro. Táto scéna sa sme skutočne odohrávala cez videohovor, ako v bežnom živote. Bolo to také prirodzené, také skutočné.“

Pátranie

Šokovaná nebola len ona, ale aj samotný John Cho v úlohe Margotinho otca, Davida Kima. (Okrem tejto postavy si tiež zahral poručíka Sulu v Star Treku, alebo vo filmoch ako Prci, prci, prcičky či Zahulíme, uvidíme.) Vyjadril sa, že kamera takto blízko pri tvári mu nedovolila byť neúprimým. Tento spôsob nakrúcania je podľa neho emocionálne náročnejsí, ale o to úprimnejší. Podľa toho, čo o tomto filme jeho tvorcovia vravia by sme mohli tvrdiť, že sa jedná o akýsi novodobý druh Francúzskeho Cinema Vérité štýlu.

Aj technická stránka filmu je zaujímavá. Nakrúcalo sa totiž na iPhony či GoPro kamery. Filmovú reč museli tiež prispôsobiť dnešnej technickej komunikácií. „Diváci sa spoznajú v každom kliku, v každom pohybe kurzora, každej notifikácii a zvuku. Tento prístup im podľa mňa pomôže stotožniť sa s postavami až v intímnom slova zmysle – vidíte, ako postava niečo napíše, potom to vymaže, napíše niečo iné, rozhoduje sa, či fotku uloží alebo vymaže,“ uzatvára Chatangy.

Napínavý thriller uvidíme v našich kinách už 13. septembra 2018 vďaka distrbučnej spoločnosti Itafilm.

Pátranie

O Mária Šmilňáková

Neprehliadni

Timur Bekmambetov natáča film počas koronavírusu prostredníctvom technológií

Ruský režisér Timur Bekmambetov (Legenda o drakovi, Profil, Hardcore Henry) je známy najmä vďaka akčnému …

Tip na film: Pátranie (2018)

Unikátny triler Pátranie skutočne dokázal svoju jedinečnosť. Samotní kritici ho označujú za jeden z najoriginálnejších …