Domov / Novinky / 10 najnepohodlnejších kostýmov, ktoré sme videli vo filmoch
Zdroj? screenrant.com

10 najnepohodlnejších kostýmov, ktoré sme videli vo filmoch

Moderné CGI dokáže priviesť k životu všetko, čo si filmári predstavujú a to bez akýchkoľvek obmedzení. Avšak CGI nie je alfa a omega filmového priemyslu a častokrát sa najlepší možný výsledok dosiahne práve tým, že sa herec oblečie do reálneho kostýmu. V niektorých prípadoch sú však tieto kostýmy masívne a ťažké a byť v nich celý deň na pľaci rozhodne nie je nijaká zábava. Niektorým hercom ich kostýmy dokonca spôsobovali fyzickú bolesť! V článku vám ponúkame 10 najnepohodlnejších kostýmov, ktoré herci museli nosiť.

10. Kapitán Amerika (Avengers)

Chris Evans in The Avengers (2012)
Zdroj: imdb.com

Od prvého filmu s Kapitánom Amerika až po Endgame, sme boli svedkami niekoľkých jeho kostýmov, avšak ten najkomplikovanejší zo všetkých mal Chris Evans oblečený vo filme Avengers (2012). Hlavným problémom celého kostýmu bola prilba. Na rozdiel od ostatných filmov,v ktorých boli prilby ako samostatné kúsky, kostým z roku 2012 mal prilbu ako súčasť celkového superhrdinského obleku. Táto tesne priliehajúca prilba spôsobovala Evansovi počas celého natáčania silné bolesti hlavy. Samozrejme Chris Evans je skvelý herec, ktorý to na sebe nedal vedieť.

9. Apocalypse (X-Men: Apocalypse)

X-Men: Apocalypse is what happens when a superhero franchise runs ...
Zdroj: imdb.com

Snímka zo série X-Menov z roku 2016 zostáva jednou z najhorších a najviac nafúknutých snímok z celej franšízy. Treba podotknúť, že hlavný záporák vo svojom kostýme vyzerá viac ako Power Ranger z 90. rokov, než postava z Marvelovského trháku. K tomu všetkému bol tento kostým naozaj obrovský a ťažko nasaditeľný, pričom vážil takmer 20 kíl a mal v sebe zabudovaný aj chladiaci mechanizmus. Ale dostať ho dole z herca bolo zo všetkého najhoršie – jediný spôsob, ako ho odstrániť, bolo zoškrabať ho z pokožky… Auvajs.

8. Catwoman (Batman sa vracia)

The Catwoman and Nightwing Movies That Never Were - Dark Knight News
Zdroj: imdb.com

Ikonický tesne priliehajúci kostým, ktorý Michelle Pfeiffer nosila vo filme Batman sa vracia, bol presne tak nepohodlný ako vyzerá. Oblek bol tak tesný, že sa doňho herečka nedokázala obliecť sama. Okrem toho pred tým, ako sa obliekla, jej kostymérky museli napudrovať celé telo a po oblečení ho celý ešte vákuovo utesnili. To isté platí aj o maske cez hlavu a tvár. Našťastie Pfeifferino zobrazenie Catwoman zostáva stále najlepšou interpretáciou tejto postavy, takže to vyzerá, že to stálo za to.

7. Vision (Avengers: Vek Ultrona)

Paul Bettany on Avengers: Infinity War: "It felt like the biggest ...
Zdroj: imdb.com

Paul Bettany mal celkom pohodlnú úlohu ako hlas Starkovej umelej intelegincie – Jarvisa. To sa však zmenilo v pokračovaní Avengerov (2015), keď sa z Jarvisa stal Vision. Herec sa z nahrávacieho štúdia presunul na filmový pľac, čo malo za následok niekoľko-hodinové sedenie v make-upovom kresle. Každý deň trvalo viac ako dve hodiny, kým sa herec premenil na Visiona. A hoci mal na tvári množstvo prostetických doplnkov, nijako to neovplyvnilo je herecký výkon.

6. Mystique (X-Men)

X-Men Mystique wallpapers | X-Men Mystique stock photos
Zdroj: imdb.com

Herečka Rebecca Romijn prešla jednou z najradikálnejších premien vo filmovom priemysle a bola doslova namaľovaná od hlavy až po päty modrou farbou. Samozrejme hovoríme o jej postave Mistique z X-Men trilógie. Počas prvého filmu z roku 2000 trvalo 8-9 hodín, kým herečka bola pripravená na natáčanie. V jednom rozhovore Romijn prezradila, že častokrát chodila na kostymérne o polnoci, aby bola o 9. ráno pripravená natáčať. Taktiež prezradila, že počas týchto hodín nemohla spať, pretože musela celý čas komunikovať s kostymérkami. K tomu všetkému musela nosiť žlté kontaktné šošovky, ktoré mala cez celé oči a podľa všetkého to nebolo veľmi príjemné. Napriek tomu odviedla skvelú prácu a pre mnohých fanúšikov X-Menov je práve Romijn tá jediná a originálna Mistique. Samozrejme, Jenifer Lawrence je v postave Mistique tiež skvelá, avšak vo filmoch je viacej vo svojom výzore než v modrej verzii a častokrát je vidieť iba tvár a ruky, takže nemí mať pomaľované celé telo.

5. Hellboy (Hellboy)

Ron Perlman and Selma Blair in Hellboy (2004)
Zdroj: imdb.com

Pre herca Rona Perlmana nie sú nepríjemné kostýmy ničím novým. Predtým ako sa stal legendárnym Hellboyom, stvárnil postavu Zvieraťa v seriály Kráska a zviera z roku 1987. Ale Hellboy predstavoval úplne nový level. Herec bol nie len pokrytý od hlavy po päty žiarivo červenou farbou, ale nosil aj kontaktné šošovky, nehovoriac o veľkej skalnatej ruke. Výsledky však hovoria samy za seba a Hellboy vyzeral, akoby práve vyskočil z komiksu na obrazovku.

4. The Thing (Fantastická štvorka)

Michael Chiklis in Fantastic Four (2005)
Zdroj: imdb.com

Niet pochýb o tom, že keď sa Marvel rozhodol urobiť reboot Fantastickej štvorky (2015), kostým postavy The Thing bol vytvorení pomocou CGI technológie. Avšak v roku 2005 túto možnosť nemali. Obrovský kostým bol ťažký a bolo v ňom horúco, čo spôsobovalo Michaelovi Chiklisovi značné nepohodlie na pľaci. Avšak herec bol bývalý vojak a bol vďačný za šancu stvárniť túto kultovú postavu, pretože on sám bol veľkým fanúšikom Fantastickej štvorky.

3. The Darkness (Legenda)

Tim Curry as Darkness in Legend (1986) : OldSchoolCool
Zdroj: imdb.com

Tim Curry v roku 1985 zobrazil vo filme Legenda monštrum, ktoré všetci poznáme ako Temnota (The Darkness). To vyžadovalo, aby nosil jeden z najkomplikovanejších kostýmov, aké kedy boli. Démonické stvorenie malo na hlave dva rohy, ktoré boli cez 3 metre dlhé, čo Timovi spôsobovalo veľkú bolesť počas natáčania. Tieto rohy museli neskôr zmenšiť kvôli príliš veľkej fyzickej bolesti, ktorú spôsobovali. Napriek zmiešaným ohlasom, sa tento kostým stal jedným z najpamätihodných kostýmov v histórii filmu.

2. Ninja korytnačky (Teenage Mutant Ninja Turtles)

Teenage Mutant Ninja Turtles (1990)
Zdroj: imdb.com

Mega hit Ninja korytnačky z roku 1990 bol plný zábavných okamihov, avšak zábery z natáčania odhalili, že je to jedna z najviac vyčerpávajúcich produkcií v histórii filmovej tvorby. A oživenie korytnačiek bolo najväčšou výzvou. Kostýmy boli boli ťažké a nepohodlné a vážili takmer 22 kíl. To spôsobilo, že niektorí herci sa cítili klaustrofobicky, avšak nemohli si zložiť prilby, pretože špeciálna technológia a animatronika v oblekoch sa opätovne zapájala viac ako pol hodinu.

1. Grinch (Grinch)

Zdroj: imdb.com

Jim Carrey predviedol jeden z najlepších výkonov svojej kariéry vo filmovej adaptácii Grincha z roku 2000. Táto úloha však vyžadovala aj jeden z jeho najnáročnejších kostýmov, ktoré kedy nosil. Bol priliehavá od hlavy až po päty a k tomu musel mať aj dráždivé kontaktné šošovky na celých očiach. Aplikácia masky trvala viac ako 8 hodín a bola tak nepríjemná, že tvorcovia filmu najali agenta CIA, aby Carreyho naučil, ako zadržať močenie na dlhé hodiny.

Ktorý z kostýmov sa vám zdal ten najnepohodlnejší? Napíšte nám do komentáru.

O Lucia Furtáková

Som študentka masmediálnej komunikácie, ktorá miluje filmy a seriály. Nemám žiadny špecificky obľúbený žáner, ale nemám rada horory. :D

Neprehliadni

Robert Downey Jr. vysvetlil význam dôležitej scény z Endgame

Aj napriek tomu, že Avengers: Endgame vyšla pred rokom, stále sa k nej fanúšikovia, ale …

Tip na film: Na nože (2019)

Na nože je americký krimi mysteriózny film, ktorý režíroval Rian Johnson. Je to moderná kriminálka, …